Tarih:30 Eylül 2023

Usta oyuncu Mehmet Ulay'a veda! 'Üzülmeden gitti'

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Fürth Mevlana Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Mehmet Ulay için onursal başkanlığını ve genel sanat yönetmenliğini yaptığı Nürnberg Objektif Kültür Merkezi’nde (OKM) cenaze töreni düzenlendi.

Törene sanatçının eşi Ursula Schibat Ulay, kızı Elif Ulay ve yakınlarının yanı sıra Başkonsolos Fatma Taşan Cebeci, OKM Başkanı Cihan Kente, OKM Genel Sanat Yönetmen Yardımcısı Ertuğrul Karakaya, Belediye Meclis üyesi Aynur Kır ve birçok oyuncu katıldı.

Usta oyuncu Mehmet Ulaya veda Üzülmeden gitti

Mehmet Ulay’ın, Almanya’da ilk Türk tiyatro grubunu kurarak tiyatro sevgisini gençlere aşıladığı belirtildi. Ulay’ın Türk-Alman dostluğunu pekiştirmek için köprü görevi gördüğü ve OKM oyuncuları başta olmak üzere Almanya’nın farklı kentlerindeki Türk tiyatro gruplarına destek verdiği vurgulandı.

Usta oyuncu Mehmet Ulaya veda Üzülmeden gitti

“SON ZAMANLARINDA TELEFONLARA BİLE CEVAP VERMEDİ”

Oyuncunun eşi Ursula Schibat Ulay, “Mehmet ile 51 sene önce tanıştık. Haziran ayında 45’inci evlilik yıl dönümümüzü kutladık. Yarım asır beraberdik. Mehmet her istediğini yaptı. Yaptığı işlerle çoğu zaman güldürdü. Hayatında ilk defa uzun süre hastanede kaldı. Son zamanlarda gelen telefonlara cevap bile vermedi. Mehmet üzülmeden gitti” dedi.

Usta oyuncu Mehmet Ulaya veda Üzülmeden gitti

“İNSANLARI RENKLİ YOLCULUKLARA ÇIKARDI”

Mehmet Ulay’ın ailesine taziye dileklerinde bulunan Nürnberg Başkonsolosu Fatma Taşan Cebeci, “Saygın ve değerli sanatçımız Mehmet Ulay’ın yönettiği oyunlarla insanlar hayal dünyasından renkli yolculuklara çıkardı. Bugün biz de büyük ustayı bu salondan ebedi yolculuğuna uğurluyoruz. Kendisine dokunan insanların bir araya gelmesi önemli. Mehmet Ulay Nürnberg’e geldiğinde Başkonsolosluğumuzun bir personeli olarak çalışmış. Bu nedenle kendisini bizim camiamızın bir personeli olarak anıyoruz” şeklinde konuştu.

Usta oyuncu Mehmet Ulaya veda Üzülmeden gitti

Mehmet Ulay’ın cenazesi 15 Eylül’de Nürnberg güney mezarlığında toprağa verildi.

Haberin Devamı…

Paylaş