Tarih:30 Kasım 2020

Son dakika haberi! Diyarbakır’da vaka sayıları artıyor, ikinci dalga endişesi devam ediyor!

Paylaş :

koronavirüs

Yeni olağanlaşma süreci devam ederken Diyarbakır’da koronavirüs salgınında ikinci dalga kaygısı devam ediyor. Şehirde son 10 günde 350 birey sağlık kurumunda rehabilitasyon altına alınırken, takribî 550 şahsın ise konutlarında karantinada yakalandığı bilindi. Sağlık Bakanı Koca, dün Bilim Heyeti buluşması sonrası yaptığı söylemede Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kısmi bir çoğalışın olduğunu söylemişti.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs kısa bir süre içinde tüm dünyayı etkisi altına alarak salgın haline dönüştü. Türkiye’de şimdiye kadar 2 milyon 451 bin 700 test gerçekleştirilirken, 173 bin 36 vaka tespit edildi.

İHA’nın haberine göre, bu vakaların 146 bin 839’u iyileşti. 4 bin 746 kişi korona virüs sebebi ile hayatını kaybederken, 631 kişi ise yoğun bakımda tedavi görmeye devam ediyor. Hükümetin atmış olduğu adımlar ve vatandaşların da ‘evde kal’ çağrılarına uymasının ardından 1 Haziran itibari ile yeni normalleşme sürecine girildi.

VAKA SAYILARI 10 GÜNDE ÇOK ARTTI

Yeni normalleşme süreci ile beraber vaka sayılarında düşüş, iyileşen hasta sayılarında artış devam ederken Diyarbakır’da ikinci dalga endişesi yaşanmaya başladı. Daha önce günde 3-5 arasında olan vaka sayısı bugünlerde hızla arttı. Son 10 gün içerisinde 350 yeni vaka hastaneye yatırılırken, 550 kişinin de evlerinde karantinaya alındığı öğrenildi.

Kent genelinde pek çok bölgede yurttaşlar maske takmayıp sosyal mesafeye de uymadan hareket etmesi üzerine, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararınca önceki günden bu yana maskesiz sokağa çıkma yasağı kararı alındı. Yasağın başlaması ile beraber gerçekleştirmiş olan denetimlerde maskesiz sokağa çıkan yurttaşlara cezai işlem uygulandı. Artan vaka sebebi ile yurttaşlar paniğe kapıldı.

HASTANE İÇİ VE ÇEVRESİ SIKLIKLA DEZENFEKTE EDİLİYOR

Öte yandan korona virüs hastalarının tedavi edildiği Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde korona virüs şüphesi ile hastaneye başvuruların yoğunlaştığı görüldü. Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşler Daire Başkanlığına bağlı ilaçlama ekipleri bölgede dezenfektan çalışması başlattı. Hastane çevresi ve içerisinde dezenfektan işlemleri gerçekleştirilirken, hastaneye vaka taşıyan ambulansların da hastaları bıraktıktan sonra titizlikle dezenfektan edildiği görüldü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Bilim Kurulu toplantısı sonrası yapmış olduğu açıklamada, İstanbul, Ankara ve İzmir’de vaka sayılarının azalmaya başladığını ancak Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kısmi bir artışın olduğunu ifade etti.

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir