Tarih:24 Haziran 2021

Kıyafetlerinizle Karşılanın, Bilginizle Ağırlanın

Paylaş :

Kıyafetlerinizle Karşılanın, Bilginizle Ağırlanın

İş Yaşamında Başarı Sağlayan Giyim Kuralları, İş Yaşamında Doğru Ve Etkili Giyim, Parfümünüze Dikkat Edin, Koyu Renk Kıyafetler Tercih Edin.

Kişiler hakkındaki ilk izlenimin ilk 30 saniyede oluştuğunu biliyor muydunuz? İş hayatının altın kuralı olan izlenim iş görüşmesi ile başlayıp tüm iş hayatı boyunca kendini gösteren en önemli faktördür. Seçeceğiniz kıyafetlerin ortamla uyumlu olması, desenleri, renkleri ve duruşları sizin iş hayatınızda başarılı olmanıza olanak sağlayacaktır. İnsanların karar alma mekanizmasında görme duyusunun oldukça etkili olduğunun altını çizen uzmanlar, dile getirdiğiniz kararlarınızın kabul görmesinin bir yolunun da kıyafetlerinizden geçtiğini belirtiyorlar. Stil sahibi olmak pahalı markaları kullanmak ya da tercih etmek anlamına gelmiyor. Stil sahibi kadınlar duruşları, sözleri ve giyim tarzları ile kendilerinden emin bir profil çizerek bakımlı ve özenli görünüşün adresi olarak karşımıza çıkıyorlar.

İş Yaşamında Doğru ve Etkili Giyim

İlk 30 saniyede karşınızdaki kişi sizin hakkınızda bir yargıya varıyor. Peki bu yargıya varmada temel unsur ne? Gözleriniz, bakışlarınız, duruşunuz, makyajınız ve saçınız bunda temel bir etki olsa da en temel etki hiç kuşkusuz ki kıyafet tercihiniz oluyor. Kişiler özellikle iş yaşamında duruşlarını ve kalitelerini giydikleri kıyafet ile karşılarındaki kişiye aktarırlar. Sözsüz iletişimin en belirgin yanı olan görsel iletişim, özellikle ikna yöntemi ile işini gerçekleştiren kişilerin dış görünüşlerine çok daha fazla önem vermeleri gerekiyor. Bir ürün ya da hizmeti karşınızdaki kişiye sunmak ya da satmak için mantığın yanı sıra duygusal olarak da ikna etmeniz gerekiyor. Müşteri eğer sizin tavrınız kadar tarzınızdan da hoşlanırsa onu ikna etmeniz çok daha kolay bir hal alacaktır.

İş Yaşamında Başarı Sağlayan Giyim Kuralları

Müşteriye kendinizi sevdirmenin bir başka yolu da onunla benzeşmek olacaktır. Bireyler kendilerine tavırları ve tarzları ile yakın benzerlikler bulunan insanları iş hayatında çok daha fazla tercih ediyorlar. İş başvuru sırasında da kıyafete özen göstermek iş kabulünü kolaylaştıran seçenekler arasında yer almaktadır.

İş Hayatında En Çok Yapılan Moda Yanlışları

Sadece tek bir alanda özenli ya da bakımlı olmak iş hayatında yapılan yanlışlar arasında büyük bir yer tutuyor. Sadece doğru kıyafet tercihleri ile ne yazık ki özenli ve profesyonel görünmeniz mümkün olamayacaktır. Oysa tepeden tırnağa aynı özene sahip olmak sizi her alanda farklı kılmaya yeter. Saçlarınız, ellerinizin bakımı ve makyajınızın da bir bütünlük oluşturması iyi görünmek için gereklidir. Hareketli ve karışık desenli kıyafetler göz yorup dikkati bu yöne çekeceğinden mutlaka uzak durulmaları gerekmektedir.

BUNU DA GÖRMELİSİNİZ : Mülakat ve iş toplantıları için stil tüyoları

Parfümünüze Dikkat Edin

İş Yaşamında Başarı Sağlayan Giyim Kuralları

Her mevsimin ve her tenin parfümü farklıdır.  Doğru yer ve zamanda doğru parfümkullanımı harika bir etki yaratacağı gibi, yanlış zamanda yanlış bir parfüm kullanmak çok kötü etkilere sebep olabilir. Yaz aylarında daha hafif çiçekse kokular, kış aylarında ise baharatlı ya da şekerli kokular seçerek girdiğiniz ortamda yüzleri güldürebilirsiniz.

Koyu Renk Kıyafetler Tercih Edin

Ciddi bir imaj yaratmanıza etki eden koyu renk kıyafetler iş hayatı için oldukça uygundur. Çok renkli ve desenli kıyafetleri günlük yaşamınızda tercih etmeniz, iş yaşamınızda lacivert ve siyah gibi renkleri beyaz renk ile kombin yaparak kullanmanız çok daha gösterişli bir havaya bürünmenizi sağlayacaktır.

kadin.com

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir