Tarih:5 Aralık 2023

Kış aylarının mucizesi: Pekmez çeşitleri ve faydaları

PEKMEZ TÜRLERİ

Keçiboynuzu pekmezi: En faydalı pekmez türü olarak bilinir. Enerji ve güç veren, sindirim sistemini iyileştiren, diş etlerini besleyen keçiboynuzu pekmezi; soğuk algınlığı etkilerini azaltarak vücudun direncini artır.

Üzüm pekmezi: A ve C vitaminlerini içeren üzüm pekmezi; kemikleri güçlendirir, depresyona iyi gelir, tansiyonu düzenler ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Dut pekmezi: Emziren anneler için süt kalitesini artırır, mide rahatsızlıklarına iyi gelir, enerji verir, ağız yaralarını giderir. İçerisinde A vitamini, B1 ve B2 vitaminleri bulundurur.

Kış aylarının mucizesi: Pekmez çeşitleri ve faydaları - 2

Hurma pekmezi: B1, B2, B3, B5, A ve C vitaminlerini içerir. Öksürüğü kesmeye yardımcı olur. Kansere karşı koruyucudur. Bağırsak hareketlerini düzenler.

Nar pekmezi: B vitamini ve C vitamini açısından zengin olan nar pekmezi; erken yaşlanmayı ve kırışıklığı engeller. Sindirime yardımcı olur. Kolesterolü düşürür.

Andız pekmezi: Vücudu toksinlerden arındıran, saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan, kan dolaşımına katkı sağlayan ve ödem attıran bir pekmez türüdür.


NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Haberin Devamı…

Paylaş