Tarih:29 Kasım 2020

Hızlıca Göbek Eritmek İsteyenler İçin En İyi Zayıflama Yöntemleri

Paylaş :

 

Birçok hızlı kilo verme yolu bulunmaktadır. Ancak bu yolların çoğu, sizi aç bırakmakta veya tatmin etmemektedir. Eğer, çelik gibi bir irade gücüne sahip değilseniz, uyguladığınız bu yol esnasında maruz kaldığınız açlık hali bu planlardan hızlıca vazgeçmenize neden olabilir.

Burada ana hatlarıyla üzerinde duracağımız ve izlemeniz gereken plan şu şekildedir:

 • İştahınızı önemli ölçüde azaltmak.
 • Açlık problemi yaşamadan hızlıca kilo vermek.
 • Aynı anda metabolik sağlığınızı da iyileştirmek.

Göbek Eritme Yolları

Göbek eritme ve kilo verme konusunda sizlere hızlı bir şekilde yardımcı olabilecek 3 önemli yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler:

1. Şekerli ve Nişastalı Yiyeceklerden Uzak Durun

En önemli kısımlardan biri, şeker ve nişasta (karbonhidrat) tüketimini mümkün olduğunca azaltmaktır. Bunu yaptığınızda, açlık seviyeniz düşecektir ve çok daha az kalori almış olacaksınız. Bu çeşit bir beslenme aynı zamanda karbonhidrat diyeti olarak da adlandırılmaktadır.

Slimming Drip - Institute of Aesthetic Options

Bunun sonucunda, enerji için yakacak yeterli karbonhidrat bulamadığı için vücudunuz, sahip olduğu depolanmış yağları enerji için kullanmaya başlayacaktır.

Karbonhidrat miktarını azaltmanın bir başka yararı ise; insülin seviyelerini düşürmesi ve böbreklerinizin, fazla sodyum ve suyu vücudunuzdan atmasına neden olmasıdır. Bu da vücuttaki şişkinliği ve gereksiz su ağırlığını azaltmaktadır.

Uygulanan bu tarz bir diyet listesinin ilk haftasında, hem vücut yağı hem de su ağırlığından yaklaşık 4,5 kilograma kadar (bazen daha fazla) kaybetmek olağan dışı bir durum değildir.

Karbonhidrat tüketimini azalttığınızda, otomatik olarak açlık problemi yaşamadan daha az kalori almaya başlayacaksınız.

Her öğününüzde, bir protein ve bir yağ kaynağı yer almalı ayrıca düşük karbonhidratlı sebzeler de bulunmalıdır.

Yemeklerinizi bu şekilde inşa etmek, karbonhidrat alımınızı otomatik olarak günlük tavsiye edilen miktar olan 20-50 gram aralığına getirecektir.

Protein Kaynakları

 • Et: Sığır eti, tavuk, kuzu vb.
 • Balık ve deniz ürünleri: Somon, alabalık, karides vb.
 • Yumurtalar: Yumurta sarısı olan bütün yumurtalar en iyisidir.

Bol miktarda protein yemenin önemi göz ardı edilemez. Bunun metabolizma hızını günde fazladan 80 ila 100 kalori yakacak şekilde artırdığı bazı çalışmalarda gösterilmiştir. (4)

Yüksek proteinli diyetler aynı zamanda yiyeceklere duyulan istek ve takıntılı düşünceleri %60 oranında azaltabilir, gece geç saatlerdeki atıştırma arzusunu yarı yarıya azaltabilir ve günlük olarak 441 kalori daha az alabilmenizi (hem de sadece diyetinize protein ekleyerek) sağlayabilir. (5)

Zayıflama söz konusu olduğunda protein, besin maddelerinin kralıdır.

Düşük Karbonhidratlı Sebzeler

 • Brokoli
 • Karnabahar
 • Ispanak
 • Domates
 • Kale
 • Brüksel lahanası
 • Lahana
 • Pazı
 • Marul
 • Salatalık

Tabağınızı bu düşük karbonhidratlı sebzelerle doldurmaktan korkmayın. Günde 20-50 gram arası net karbonhidrat miktarını geçmeyecek şekilde, bu tarz besinlerden fazla miktarda yiyebilirsiniz.

Çoğunlukla et ve sebzelere dayalı bir diyet, sağlıklı olmanız için gereken tüm lifleri, vitaminleri ve mineralleri içermektedir.

Yağ Kaynakları

 • Zeytin yağı
 • Hindistancevizi yağı
 • Avokado yağı
 • Tereyağı

Günde 2-3 öğün tüketmeye özen gösterin. Eğer öğleden sonra kendinizi aç hissederseniz, dördüncü bir öğün de ekleyebilirsiniz.

Hem düşük karbonhidrat hem de düşük yağlı bir diyeti aynı anda uygulamaya çalışmak başarısız olmanıza sebep olacağından dolayı, yağ tüketmekten korkmayın. Hem yağ hem de karbonhidrattan yoksun bir diyet planı, kendinizi mutsuz hissetmenizi ve diyeti uygulamaktan vazgeçmenizi sağlayacaktır.

3. Haftada 3 Kere Ağırlık Antrenmanı Yapın

Söz konusu bu beslenme planı dahilinde zayıflamak için egzersiz yapmanız gerekmeyebilir ancak bunu yapmanız, kilo verme sürecini hızlandırmak ve hareket dolu sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmanız için tavsiye edilmektedir.

Haftada 3-4 kez spor salonuna gitmeyi tercih edebilirsiniz. Salona gittiğinizde ise, öncelikle ısınma hareketleri yapın ve ardından bir miktar ağırlık antrenmanı yapın. Eğer spor salonunda yeniyseniz, bazı tavsiyeler almak için bir antrenöre danışmayı unutmayın.

Ağırlık kaldırarak, çok fazla kalori yakar ve kilo vermenin yaygın bir yan etkisi olan metabolizmanızın yavaşlama probleminin gerçekleşmesini önlersiniz. (6)

Düşük karbonhidrat diyeti üzerine yapılan araştırmalar; önemli miktarda vücut yağı kaybederken, bir miktar kas bile kazanabileceğinizi göstermektedir.

Eğer ağırlık antrenmanı yapmayı tercih etmiyorsanız o zaman yürümek, koşmak, tempolu ve yavaş koşmak, bisiklete binmek veya yüzmek gibi kardiyo egzersizler yapmak sizin için muhtemelen yeterli olacaktır.

4. İsteğe Bağlı Olarak, Haftada Bir Kez “Karbonhidrat Geri Yüklemesi” Yapın

Uyguladığınız diyet planı süresince, belirlediğiniz miktarın üstüne çıkarak daha fazla karbonhidrat tüketmek için haftada bir gün kendinize ödül verebilirsiniz. Bunu yapmak için birçok kişi genellikle cumartesiyi tercih etmektedir.

Yine de bu ödül gününde yulaf, pirinç, kinoa, patates, tatlı patates, meyve vb. gibi sağlıklı karbonhidrat kaynaklarına bağlı kalmak önemlidir. Ancak yüksek karbonhidrat tükettiğiniz bu ödül gününü haftada bir kereden daha sık yapmaya başlarsanız, izlediğiniz zayıflama yöntemleri başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Bununla birlikte eğer kendinizi kaçamak öğün ve sağlıksız bir şeyler yemek zorunda hissediyorsanız bunu, belirlediğiniz bu 1 günde gerçekleştirin.

Kaçamak öğün veya karbonhidrat geri yüklemesi yapmak gerekli değildir ancak bu tarz uygulamalar, leptin ve tiroid hormonları gibi yağ yakıcı bazı hormonları artırabilirler. (7)

Geri yükleme yaptığınız gün bir miktar kilo alacaksınız ancak bu kilonun çoğu su ağırlığı olacak ve sonraki 1-2 günde bu suyu tekrardan kaybedeceksiniz.

Kaloriler ve Porsiyon Kontrolü Hakkında Ne Yapılmalı?

Karbonhidratları çok düşük tuttuğunuz ve protein, yağ ve düşük karbonhidratlı sebzelere sadık kaldığınız sürece kalorileri saymanız gerekmemektedir. Ancak yine de saymak istiyorsanız, bir hesap makinesi yardımıyla besinlerin makro değerlerini hesaplayabilirsiniz.

Bu planın asıl amacı karbonhidratları günde 20-50 gramın altında tutmak ve kalorilerinizin kalanını protein ve yağdan almaktır.

İşleri Kolaylaştırmak ve Hızlandırmak İçin Kilo Verme İpuçları

Daha hızlı kilo vermek için 10 ipucu daha belirtilecek olunursa:

 1. Yüksek proteinli bir kahvaltı yapın. Yüksek proteinli bir kahvaltı yapmanın gün içerisinde yeme isteği ve kalori alımını azalttığı gösterilmiştir. (8)
 2. Şekerli içeceklerden ve meyve suyu tüketiminden kaçının. Bunlar vücudunuza alabileceğiniz en şişmanlatan şeylerdir ve bunlardan kaçınmak, kilo vermenize yardımcı olabilir.
 3. Yemeklerden yarım saat önce su için. Bir çalışma; yemeklerden yarım saat önce su içmenin, kilo kaybını 3 ayda %44 artırdığını göstermiştir. (9)
 4. Zayıflama dostu yiyecekleri seçin. Bazı yiyecekler yağ kaybetmek için çok faydalıdır.
 5. Çözünebilir lif tüketin. Çalışmalar; çözülebilir liflerin, özellikle göbek bölgesinde yağı azaltabileceğini göstermektedir. Glukomannan gibi lif takviyeleri de yardımcı olabilir.
 6. Kahve veya çay tüketin. Kahve veya çay tüketen biriyseniz, istediğiniz kadar tüketmeye devam edebilirsiniz çünkü, bu içeceklerin içerisinde yer alan kafein metabolizma hızınızı %3-11 oranında artırmaktadır.
 7. Çoğunlukla tam anlamıyla besleyici ve işlenmemiş gıdaları tüketin. Diyetinizin büyük bir bölümün tam anlamıyla besleyici gıdalara dayandırın. Çünkü bu gıdalar daha sağlıklı, daha doyurucu ve aşırı yemeye neden olma olasılığı çok daha düşüktür.
 8. Yemeğinizi yavaşça yiyin. Hızlı yiyenler zamanla daha fazla kilo almaktadırlar. Yavaş yavaş yemek daha çok doymuş hissetmenizi sağlar ve vücutta, kilo vermeye yardımcı hormonların salınımını artırmaktadır.
 9. Her gün tartılın. Araştırmalar; kendilerini her gün tartan insanların, kilo vermelerinin ve kilolarını uzun süre korumalarının çok daha muhtemel olduğunu göstermektedir. (10)
 10. Her gece iyi bir gece uykusu çekin. Kötü uyku, kilo alımı için en güçlü risk faktörlerinden biridir. Bu nedenle, uykunuza dikkat etmek önemlidir.
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir