Tarih:30 Kasım 2020

Hava Değişimine Dikkat: Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Paylaş :

Hava Değişimine Dikkat: Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Mide üşütmesi yaşadığınız zaman genellikle vücudunuzun ısındığını hissedersiniz ve ağır, yağlı ya da pişmemiş sebzeler yemeniz durumunda istifra durumu yaşayabilirsiniz. Peki, midemizi neden üşütürüz?

Mide ağrısı ile karın ağrısı genellikle karıştırılır. Karnın ufak bir bölgesini kaplayan mide, üşütme gibi durumlarda oldukça güçlü bir ağrı ile kendini belli eder. Çoğunlukla bağırsak nedeniyle gerçekleşen karın ağrılarından farklı olarak, mide üşütmesinde göğüs kafesine yakın olan bölgeler ağrır.

Mide Üşütmesinin Sebepleri Nelerdir?

Mide üşütmesinin en önemli nedeni vücuda giren bakteriler ya da virüslerdir. Zararlı virüs ya da bakteriler, genellikle vücudumuzun bağışıklık sisteminin zayıfladığı anda harekete geçip mide üşütmesi dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara yol açıyor. Bağışıklık sisteminizin zayıflamasına farklı durumlar neden olabiliyor. Yaz aylarında klima gibi soğutuculara normalden çok daha fazla maruz kalmanız ya da soğuk havalarda giyiminize dikkat etmemeniz, bağışıklık sisteminizi zayıflamasına etkendir. Buna ek olarak ağır, yağlı, baharatlı ya da mideye dokunabilecek herhangi başka bir besini tüketilmeniz ise bakteri ve virüslerin daha hızlı çoğalabilmesine olanak tanıyor. Böyle durumlarda mide üşütmesinden muzdarip olabilirsiniz.

Mide Üşütmesi Belirtileri Nelerdir?

Mide üşütmesinin çok sayıda belirtisi bulunuyor. Öncelikle birçok belirti genellikle bir arada görüldüğünü bilmelisiniz. Bunlardan en sık yaşananlar ise mide ağrısı, iştahsızlık, halsizlik ve kusma olarak sıralanır. Bazı durumlarda bunlara ek olarak ishal ve yüksek ateş görülür.

Mide Üşütmesi Nasıl Geçer?

Mide üşütmesinin en önemli nedeni bağışıklık sisteminizin zayıflığıdır. Mide üşütmesinde iştahsızlık baş gösterdiği için yemek yemekte zorlanabilirsiniz. Ancak bağışıklık sisteminizi düzeltebilmek için yemek yemeniz gerekiyor. Bu nedenle ilk olarak düzenli ve hafif yemekler yenmesi gerekir. Yemekle beraber kusma gibi sorunlar baş gösterebileceği için sıvı yiyecekler tercih etmenizi öneririz. Dikkatli beslenip dinlenerek kolayca midenizi düzene sokabilirsiniz. Eğer uzun süre sorun devam eder ya da ağrılarınız şiddetlenirse en yakın sağlık kurumuna gitmeniz yerinde bir karar olacaktır.

Bebeklerde Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Bebeklerde mide üşütmesi sık görülen sorunlar arasında yer alıyor. Özellikle anne sütünden yeterince faydalanamayan bebeklerde gözlemleniyor. İshal ve kusma sorunları aynı anda baş gösterdiğinde ilk olarak uzman bir doktor tarafından bebek kontrol edilmelidir. Çünkü hem kusma hem de ishal nedeniyle bebek sıvı kaybeder. Eğer gerekli müdahaleler yapılmazsa sıvı eksikliği nedeniyle çok ciddi rahatsızlıklar gözlenebilir. Doktorun teşhis ve tedavi önerileri dikkate alınarak bebeğinize özel ilgi göstermeniz gerekir.

Mide Üşütmesine Karşı Evde Alabileceğiniz Önlemler Nelerdir?

Sık sık mide üşütmesinden muzdarip olmak, sizin için adeta ızdırap halini alabilir. Bunun önüne geçmenin en kolay yolu ise spordan sağlıklı beslenmeye kadar birçok önlem ile bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaktır.

  • Klima ya da kombi gibi evin ısısını düzenleyen cihazları doğru kullanmanız gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan ideal sıcaklık odalar için 21 derecedir. Bunun üstünde ya da altında ısıtma ya da soğutma çözümleri bağışıklık sisteminize zararlıdır.
  • Düzenli ve dengeli bir beslenme rutinine sahip olmak, bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Özellikle farklı kaynaklardan beslenmek ve öğün atlamamak önemlidir. Ayrıca yüksek proteinli sebze ve meyveleri tüketerek bağışıklık sistemi güçlendirebilirsiniz.
  • Sigara içmek hem mideye hem de bağışıklık sistemine oldukça zararlıdır. Bu nedenle mideüşütmesinden sık sık muzdarip oluyorsunuz kişilerin sigarayı bir an önce bırakması gerekir.
  • Düzenli olarak egzersiz yapmak hem mide hem de bağışıklık sistemi açısından önemli olduğu için mide üşütmesine sık sık yakalanan kişilere önerilebilir.

Mide Üşütmesine Yakalanıldığı Zaman Hangi Önlemler Alınmalı?

Mide üşütmesine yakalandığınız zaman, ilk olarak ne kadar etkilendiğinizi değerlendirmeniz gerekir. Eğer ağrı düzeyi yüksek ve istifra ya da ishal hali devamlıysa vakit kaybetmeden doktora görünmelisiniz. Bu durum dışında hafif bir mide üşütmesini geçirmenin birçok yolu bulunur.

  • Nane – limon karışımı genellikle çok sık tercih edilir. Bu karışım ile sorun yaşayan kişiler hem sıvı alımı sağlar hem de midesini düzeltebilir.
  • Tavuk çorbası hem besleyici hem de sıvı ağırlıklı olması nedeniyle mide üşütmesi sürecinde kaybedilen vitamin ve minareller ile sıvının geri kazanımını sağlar.
  • Yoğurt ve su alımı bir başka çözüm yoludur. Tuz ilave etmeden ayran yapıp içmek mümkün. Ancak mide üşütmesinde ayran biraz zor içildiği için tercih edilmez ve bunun yerine yoğurt ve su ayrı ayrı tüketilir.
  • Muz tüketimi ise biraz tartışmalıdır. Özellikle ishal baş gösterdiği zaman tercih edilir. Ancak çok fazla tüketilmesi önerilmez. Muz tüketildiği zaman beraberinde su alımı yapılmalıdır.

Unutmamanız gereken bir başka nokta ise mide asidinin yükselmesini sağlayacak ya da mide bulantısı gibi farklı sorunlara neden olacak yiyecek ve içeceklerden uzak durmaktır. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz yiyecek ve içecekler mide ağrınızı artırıyorsa doktora görünmeniz yararlı olabilir.

Mide Üşütmesi Tekrar Eder mi?

Bağışıklık sisteminiz yeterince güçlü değilse mide üşütmesi tekrar edebilir. Ancak sık sık mide ağrısı, ekşime, ağızda pas tadı ve diğer mide sorunları ile beraber mide üşütmesi yaşanıyorsa ya da çok sık mide üşütmesinden şikayetçi olmanız durumunda uzman doktora görünmeniz gerekiyor. Çünkü düzenli olarak tekrar eden ve mide üşütmesi sandığınız şey; ülser, gastrit, reflü ya da mide kanseri gibi çok ciddi bir rahatsızlık olabilir.

kadin.com

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir