Tarih:1 Ekim 2023

Erdoğan PBS'e konuştu: Rusya'ya Batı'ya güvendiğim kadar güveniyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kuruluna katılmak üzere gittiği ABD‘de, Amerikan PBS kanalına konuştu.

Erdoğan, bir soru üzerine, “Son 50 yıldır AB’nin kapısında bekliyoruz ve şu anda Rusya‘ya, Batı’ya güvendiğim kadar güveniyorum” ifadelerini kullandı.

“İSVEÇ VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMALI”

Erdoğan, “ABD’nin Türkiye’ye F 16 savaş uçağı satışı, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamasıyla ilişkilendirilmemeli. Bu iki konunun birbiriyle bağlantılı olmaması gerektiğine inanıyorum” dedi.

İsveç’in NATO’ya üyeliği konusunda ise İsveç’in verdiği sözleri tutması gerektiğini dile getirdi. “Terör örgütlerinin gösteri ve faaliyetlerini durdurmaları gerekmektedir. İsveç sadece mevzuatta değişiklik yapmış gibi görünüyor ama yeterli değil” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Amerika’yı mı Rusya’yı mı tercih ediyorsunuz sorusuna, “Diplomasi dünya çapındaki uluslarla kazan-kazan senaryosuna dayalı temaslar kurmaktan ibarettir, tıpkı ABD ile iyi ilişkilerim olduğu gibi, aynı şekilde Rusya ile de iyi ilişkilerim olacak. Bu şekilde devam edeceğim” cevabını verdi.

‘TÜRKİYE’NİN MAHKEME KARARLARINA SAYGI DUYULMASI GEREKİYOR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, değerlendirmelerini sürdürerek Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu vurguladı. Mahkeme kararlarına herkesin saygı duyması gerektiğinin altını çizdi.

Haberin Devamı…

Paylaş