Tarih:30 Kasım 2020

Bebeğinize Yeterli Besini Sağlamak İçin Tüketebileceğiniz Süt Yapan Yiyecekler

Paylaş :

Bebeğinize Yeterli Besini Sağlamak İçin Tüketebileceğiniz Süt Yapan Yiyecekler

Anne sütünü artıran yiyecekler nelerdir? Süt yapan besinler nelerdir? Süt yapan meyveler var mıdır? Anne sütünü arttırmak için ne yapılmalı? Anne sütünü ne artırır? gibi sorulara cevap arıyorsanız incelememizi dikkatle okuyabilirsiniz.

Anne sütü, bebeğin besin ihtiyaçlarını eksiksiz olarak gideren ve bebeği enfeksiyonlara karşı koruyan çok özel bir karışım. Bebek için besin değerleri açısından en uygun ölçülerde olması sebebiyle olağanüstü olarak nitelendirebileceğimiz anne sütü, bebeğin beyin hücrelerinin büyümesini sağlayan ve sinir sistemi gelişimini hızlandıran besinler bakımından zengindir. Bu yüzden ilk günlerden itibaren anneler bebeklerini emzirmek ve onlara ihtiyaçları olan tüm besin ögelerini vermek isterler.

Anne sütü ve doğumdan sonra gelen sarı süt, bebek için ilk 6 ay hayatidir çünkü bebeği hastalıklara karşı korur, bebeğin ilk aşısı niteliğindedir. Anne sütü bebeklerin ileriki yaşlarında, diğer besinlerle beslenen bebeklere göre daha zeki olmalarına da katkı sağlar. Yani anne sütü bebekler için yaşamsal bir öneme sahiptir diyebiliriz. Bu yaşamsal önemden ötürü de anne sütünün az olması pek çok anneyi endişelendiren bir durum olabilir. Ayrıca formül mamalardan farklı olarak, anne sütünün içeriği, bebeğin sürekli değişen ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli değişmekte ve yenilenmektedir. Peki anne sütünü artıran yiyecekler nelerdir? Süt yapan besinler nelerdir? Süt yapan meyveler var mıdır? Anne sütünü arttırmak için ne yapılmalı? Anne sütünü ne artırır? gibi sorulara cevap arıyorsanız incelememizi dikkatle okuyabilirsiniz.

Anne Sütünü Artıran Besinler Nelerdir?

Öncelikle annenin moralinin yüksek olması ve dinlenmiş olması anne sütünün salınımında en etkili faktörlerin başında gelir. Annenin psikolojik durumu, bebeğini emzirme kalitesini direkt olarak etkiler. Bu durumun yanı sıra annenin emzirme döneminde nasıl beslendiği de çok önemlidir. Annenin süt kalitesini artıran ve süt yapan yiyecekler şu şekildedir;

Su

Anne sütü miktarını arttırmak için tüketilmesi gereken öncelikli ve temel besin sudur. Anne sütünün yüzde 87’si sudan oluşur. Emziren annelerin bu süreçte normal gereksinimlerinden daha fazla su tüketmeleri gerekir. 60 kiloluk birinin günlük tüketmesi gereken su miktarı yaklaşık iki litreyken, emziren annelerde bu rakam üç, üç buçuk litreye çıkar.

Yeşillikler ve Sebzeler

Ispanak, dereotu, ısırgan, karalahana, kırmızı pancar gibi koyu yeşil yaprakları sebzeler, içerdikleri vitaminler ve mineraller sayesinde emzirirken ihtiyaç duyulan ekstra kaloriyi sağlıklı bir şekilde almanıza yardımcı olur. Ayrıca içeriğindeki fitoöstrojenler de süt salgılamak için ihtiyaç duyduğunuz hormonları üretmenize katkı sağlar. Dolayısıyla ne kadar çok yeşil sebze yerseniz süt miktarını o kadar çok artırırsınız. Yeşil yapraklı sebzeleri çiğ ya da az haşlanmış şekilde tükettiğinizde onlardan daha fazla faydalanabileceğinizi de unutmayın.

Havuç

Havucun yararı beta-karoten ve lif içeriğine bağlanabilir. Bu kök sebzeler iyi bir antioksidan, potasyum, K vitamini, sodyum, fosfor, kalsiyum, C vitamini, niasin ve B6 vitamini kaynağıdır. Havuç aynı zamanda yeşil sebzeler gibi fitoöstrojen içerir. Havucu ister çiğ olarak salatanıza ekleyin, ister atıştırmalık olarak tüketin, isterseniz de suyunu sıkıp için. Havuç emzirirken ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi ve vitamini sağlamanızda etkili olacak ve emziren annelerde sütün kalitesini artıracaktır.

Kayısı, Kuru İncir, Hurma

Taze ya da kurutulmuş şekilde tüketebileceğiniz bu meyveler, emzirme döneminde bilinen en iyi süt artırıcı (galactagogue) besinlerden birkaçıdır. Bol miktarda lif, potasyum ve kalsiyum içerirler, A ve C vitamini bakımından da oldukça zengindirler. Kayısı ayrıca triptofan denilen ve süt üretimi sağlayan prolaktin hormonunu tetikleyen bir madde de içerir.

Rezene

Foeniculum vulgare olarak da bilinen rezene, anne sütünü artırmak için çok faydalı bir bitkidir. Rezene tohumları içerisinde fitoöstrojen olarak kabul edilen anetol barındırmaktadır. Fitoöstrojenler süt bezlerinin salgılanmasında önemli bir rol oynayan östrojen hormonunun özelliklerini taklit ederek süt üretimini uyarır ve anne sütünü arttırır. Taze rezene yapraklarını yemeklerinize, salatanıza katabilir, kurutulmuş rezene tohumlarını da kaynamış suda demleyerek çay şeklinde tüketebilirsiniz.

Yulaf Ezmesi

Yulaf Ezmesi anne sütünü arttıran çok iyi bir alternatiftir. Her sabah kahvaltıda yulaf ezmesi yemek süt üretiminde ciddi artış sağlar. Yulaf demir için bir kaynaktır ve demir eksikliği anne sütünü etkiler. Ayrıca yulaf rahatlatan ve enerji veren bir besin olduğu için de yararlıdır. Oksitosin, prolaktin gibi süt üretiminde anahtar rol oynayan hormonlar, stresli olmadığınızda ve rahatladığınızda çok daha iyi salgılanabilirler.

Fesleğen

Aktarlardan kolayca temin edilebilen fesleğen çok uzun zamandır süt artırmaya yardımcı bir besin olarak kullanılır. Fesleğen lohusanın sinirlerini yatıştırırken süt akışını da teşvik eden bir özelliğe sahiptir. Karoten, niasin, tiamin ve demir için güzel bir kaynak olan fesleğen bitkisinin sağlığa çok iyi geldiği bilinir. Özellikle doğum sonrasındaki birkaç aylık süreçte bol bol fesleğen tüketebilirsiniz.

Sütümün Yetip Yetmediğini Nasıl Anlayabilirim?

Anne sütü miktar olarak gözle görülüp anlaşılmadığı için annelerde endişe yaratabilir. Acaba sütüm bebeğe yetiyor mu diye sorgulanabilir ama bunu anlamanın kolay bir yolu var. Bebeğiniz büyüme eğrisinin altında kalmıyorsa ve günde 5–6 bez kirletiyorsa sütünüz bebeğinize yetiyor demektir. Böylesi bir durumda endişe duymanıza gerek yok. İlk altı ay bebeğinize sadece anne sütü vermeniz yeterlidir. Bebeğiniz sizi acıktığı ve susadığı için emer. Yani su dahil bebeğin bütün ihtiyaçları anne sütünde saklıdır. Anne sütünde olmayan D ve K vitamini çocuk doktoru tarafından ek olarak gereken ölçüde verilir.

Bebeğin kilo alımı anne sütünün yeterliliğinde en önemli faktördür, ancak doğumdan sonra ilk hafta bebeğin kilo almadığını, kilo kaybettiğini ve de  6-10 gün içinde doğum kilosuna geri dönebildiğini de unutmamak gerekir. İlk 5 günde kilo kaybı %10’dan daha fazla değilse endişelenmeye gerek yoktur.

kadin.com

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir